Volkswagen Touran 2.0 FSI: Diskusia, spoľahlivosť a prevádzkové náklady

Volkswagen Touran prvej generácie (2003-2015) sa stal populárnou voľbou pre rodiny hľadajúce kompaktné MPV s variabilným interiérom a úspornými motormi. V tomto článku sa pozrieme na model Touran s motorom 2.0 FSI, jeho spoľahlivosť, jazdné vlastnosti, praktickosť a ďalšie aspekty, ktoré sú dôležité pri výbere ojazdeného vozidla, pričom sa opierame o skúsenosti majiteľov a mechanikov.

Čo je FSI motor?

FSI je skratka pre Fuel Stratified Injection, čo v preklade znamená vrstvené vstrekovanie paliva. Pre nás je najdôležitejšia informácia, že ide o priamy vstrek paliva do valca, kedy vstrekovacia tryska smeruje priamo do kompresného spaľovacieho priestoru a sem priamo mieri palivo, ktoré je v mikrokapičkách rozptyľované, aby sa odparila čo najväčšia časť ich objemu a palivo kvalitne zhorelo.

Priame vstrekovanie paliva, na rozdiel od nepriameho, ktoré púšťalo palivo do kanála sacieho ventilu, kde bolo strhávané nasávaným vzduchom, ponúka väčšiu flexibilitu. Vstrekovacia tryska má svoje otvory priamo v spaľovacom priestore a je jej prakticky jedno, kedy svoju dávku do neho vstrekne. Môže meniť plynule dávku podľa zaťaženia, teploty motora a vstupujúceho vzduchu a ďalších veličín.

Druhou veľkou výhodou je práve to vrstvenie. Pri veľmi vysokom vstrekovacom tlaku sa do spaľovacieho priestoru dostávajú už veľmi malé kvapôčky, ktoré využijú vírenie vzduchu, ale len čiastočne. Otvory v tryske totiž nasmerujú prúd tam, kam je potrebné. Vznikne akési navrstvenie, kde veľmi bohatá zmes je pri zapaľovacej sviečke. Takýto plameň lepšie horí, pretože dokáže dosiahnuť vhodnú teplotu skôr. Vďaka tomu sa potom môžu spaľovať aj chudobné zmesi, kedy je benzínu v pomere k vzduchu menej. Emisie sú to, čo nás tak k FSI tlačí.

Schéma priameho vstrekovania paliva FSI

Motor 2.0 FSI vo Volkswagen Touran

Motor 2.0 FSI (110 kW) v modeli Touran poskytuje solídny výkon, ale má aj svoje špecifiká. Podľa skúseností majiteľov a mechanikov motor 2.0 FSI:

  • Má rozvodový remeň a interval výmeny je 160 alebo 180 tisíc kilometrov. Jeden z majiteľov však uvádza, že rozvody menil pri 100 000 km.
  • Je pomerne "žrút" paliva. Rozdiel v spotrebe medzi 2.0 FSI a 3.2 FSI je takmer nepostrehnuteľný.
  • Môže mať vyššiu spotrebu motorového oleja. Jeden z majiteľov uvádza, že do 180 000 km bolo potrebné doliať asi 1 liter oleja na 30 000 km. Pri skrátenom intervale na 15 000 km sa olej nedolieva vôbec.
  • Je náchylný na karbonovanie. Priamy vstrek má problémy s usadeninami, pretože nie všetky kvapôčky sa stihnú pri zapálení rýchlo odpariť, chudobné zmesi zle horia, stačí napríklad nečisté palivo a problém je na svete. Zakarbónované motory sú štandardom tejto generácie agregátov.
Motor 2.0 FSI v detailnom zábere

Skúsenosti s prevádzkou a spotrebou

Jeden z majiteľov Octavie II s motorom 2.0 FSI (rok výroby 12/2005, najazdených 215 000 km) zdieľa svoje skúsenosti:

  • Motor nikdy nemal najmenší problém. Menil sa akurát EGR ventil z dôvodu ulomenia mechanizmu otvárania klapky (plastové kolieska), kompresor klímy, oprava káblika bočného airbagu vo dverách vodiča a bežná údržba ako kotúče a silentbloky.
  • Spotreba paliva sa pohybovala okolo 6,5 litra/100 km mimo mesta a 7,2 litra/100 km na diaľnici pri 140 km/h.
  • Tankoval prevažne 98 alebo 100 oktánový benzín.
  • Pri studenom štarte v zime (až do -20 °C) sa motor vždy ohrial na prevádzkovú teplotu, aj keď to trvalo dlhšie (do 15 km).

Nikdy nečistite motor auta uhlíkom

Odporúčané palivo a aditíva

Ohľadom paliva sa názory rôznia, no prevláda názor, že pre FSI a TFSI motory je ideálny 100 oktánový benzín v kombinácii s aditívami. Jeden z majiteľov 2.0 TFSI motora uvádza, že s 95 oktánovým benzínom mal citeľnú stratu výkonu a motor mal divné vibrácie. Po prechode na 100 oktán s VIF aditívom sa problémy stratili a motor bol v dobrej kondícii aj po 168 000 km.

Pre minimalizáciu karbonovania a zlepšenie horenia je vhodné občas natankovať kvalitnejšie palivo a "prevetrať pavučiny vo výfuku".

Problémy s elektronikou a núdzový režim

Niektorí majitelia sa stretávajú s problémami s elektronikou, najmä s prechodom motora do núdzového režimu. Ak sa motor zohreje, otáčky nemusia presiahnuť 3000 alebo 4000 ot/min a auto výrazne spomalí. Servisy často opravujú tieto problémy metódou pokus-omyl, čo môže viesť k výmene mnohých dielov bez trvalého riešenia. V takýchto prípadoch je dôležité hľadať príčinu v regulácii výfukových plynov alebo v netesnostiach v saní či systéme odlučovania oleja.

Kontrolka motora na palubnej doske

Alternatívne motorizácie a ich problémy

Ak hľadáte vozidlo koncernu VW a zvažujete iné motorizácie, je dobré poznať ich potenciálne problémy:

Benzínové motory:

  • 1.6 (75 kW): Základný motor, ktorý je pre Touran často nedostatočný.
  • 1.6 FSI (85 kW): Silnejší motor s vyššou spotrebou a náchylnosťou na karbonovanie, podobne ako 2.0 FSI.
  • 1.4 TSI (103, 110, 125 kW): Motory sú pre pohon Touranu skvele dimenzované, trápia ich však problémy s rozvodovou reťazou a jej preskakovaním.
  • 1.8 T (110 kW): Tento motor je považovaný za ideálny pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivý benzínový motor a neboja sa turba.
  • TFSI (1.8 a 2.0): Turbomotory s priamym vstrekovaním. Aj keď poskytujú dobrý výkon, sú náchylné na karbonovanie a pri starších ročníkoch (06-07) môže byť turbo pred koncom životnosti.
  • 3.2 FSI: Hladký a príjemný atmosférický motor (hlavne v Audi A6), má však problémy s poddimenzovanými rozvodmi, ktoré je potrebné meniť každých cca 90 000 km. Rozhodne sa vyhnúť spojeniu s prevodovkou Multitronic.
  • 3.6 FSI: Dobrý, tichý a pokojný motor (napríklad v Škoda Superb), u ktorého karbonovanie nebol problém. Vyžaduje však palivo s OČ 98 a pravidelnú výmenu oleja po 15 000 km. Negatívom je malá palivová nádrž (50 litrov), čo znamená malý dojazd.

Dieselové motory:

  • 1.9 TDI: Osvedčený a spoľahlivý motor s nízkou spotrebou. Pri vyšších nájazdoch (nad 200 tisíc km) sa môžu hlásiť vstreky, vačka, regulácia turba, dvojhmota, EGR a tandemová pumpa.
  • 1.6 TDI: Novší motor s dobrou spotrebou, ale je potrebné overiť jeho spoľahlivosť.
  • 2.0 TDI: Motor s dostatočným výkonom, ale môže mať rôzne problémy.
Porovnanie rôznych motorov pre Volkswagen Touran

Touran ako celok: priestor, komfort a hrdza

Volkswagen Touran prvej generácie je komfortné auto s istými a čitateľnými jazdnými vlastnosťami vďaka podvozku z Golfu. Je orientovaný predovšetkým na pohodlie a zodpovedá tomu nielen ponuka vnútorného priestoru, ale aj naladenie podvozka a celkový cestovný komfort. Vzhľadom k vyššej stavbe karosérie je nutné počítať s väčšími náklonmi v zákrutách.

Jednou z hlavných výhod modelu Touran je priestranný interiér. Dodával sa vo verziách s piatimi alebo siedmimi sedadlami. Päťmiestne verzie sú častejšie a praktickejšie. Sedemmiestna verzia nie je príliš praktická, pretože v tomto usporiadaní auto nepojme takmer žiadnu batožinu. Tretí rad sedadiel je vhodný len na občasnú prepravu väčšieho počtu osôb. Batožinový priestor v päťmiestnom usporiadaní má objem 695 litrov.

Interiér Volkswagen Touran s variabilným sedadlom

Bežné problémy Touranu (okrem motora)

  • Hrdza: Touran prvej generácie má tendenciu chytať hrdzu, najmä pod kufrom a na piatych dverách pri osvetlení ŠPZ.
  • Zámky dverí: Občas sa zámky nemusia zamknúť alebo sa naopak nechcú otvoriť. Odporúča sa skontrolovať funkčnosť pri testovacej jazde.
  • Okná: Okná môžu občas štrajkovať - cestou hore sa zadrhnú a sami spustia dole, keďže je tam odporový snímač, ktorý pri zaznamenaní odporu spustí okno do krajnej polohy.
  • Sedadlá: Neodporúča sa brať 7-miestnu verziu, pretože tá nemôže mať ani dojazdové koleso (je úzke a má priemer R18).

Tabuľka: Prehľad motorizácií a ich charakteristiky

Motor Výkon (kW) Typ vstrekovania Rozvody Spotreba paliva Spotreba oleja Bežné problémy
1.6 75 Nepriamy N/A Vyššia N/A Nedostatočný výkon pre Touran
1.6 FSI 85 Priamy Remeň Vyššia Možná Karbonovanie, malá olejová náplň
2.0 FSI 110 Priamy Remeň (160-180 tis. km) Vyššia Možná (rozožranie) Karbonovanie, problémy s elektronikou
1.4 TSI 103, 110, 125 Priamy Reťaz Dobrá N/A Problémy s rozvodovou reťazou
1.8 T 110 Nepriamy Remeň Dobrá N/A Spoľahlivý, odporúčaný
1.9 TDI N/A Priamy (diesel) Remeň Nízka N/A Vstreky, vačka, turbo, dvojhmota (pri vyšších nájazdoch)
1.6 TDI N/A Priamy (diesel) Remeň Nízka N/A Spoľahlivosť overiť
2.0 TDI N/A Priamy (diesel) Remeň Nízka N/A Rôzne problémy

tags: #diskusny #prispevok #na #tourana #2 #fsi